Pielgrzymka gimnazjalistów do Henrykowa 23 X 2015

23 października gimnazjaliści z naszej parafii, wraz z katechetami, uczestniczyli w Archidiecezjalnej Pielgrzymce Gimnazjalistów do Henrykowa. Odwiedziliśmy pocysterskie opactwo, zwiedziliśmy klasztor i tereny przyklasztorne, mogliśmy zobaczyć wierną kopię Księgi Henrykowskiej, w której zostało zapisane pierwsze zdanie w języku polskim. Księga ta została wpisana w tym roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poznaliśmy młodzież uczącą się w KLO, która zaprezentowała dla nas specjalny pokaz musztry wojskowej. Był także czas na poważne rozmowy w atmosferze radości i spontanicznego muzykowania. Uczestniczyliśmy we wspaniałym programie ewangelizacyjnym, prowadzonym przez Arkadio – znanego rapera, pod hasłem: „Rób to, co kochasz”. W muzycznej ewangelizacji towarzyszył nam wszystkim Ks. Jakub Bartczak. Arkadiusz Zbozień podzielił się z młodzieżą trudnymi doświadczeniami ze swojego życia. Opowiedział o osobistym doświadczaniu Boga w codzienności. O odkrywaniu talentów, o życiu z pasją i spełnianiu swoich marzeń. „Warto mówić do młodych autentycznie (…). Jeśli głosimy prawdę, ona do nich trafi. Obudowuję ją w marzenia, pasje i talenty, czyli te elementy, które każdego z nas dotyczą” Na koniec był czas na wspólną modlitwę podczas Adoracji i uroczystej Mszy św. Homilię do młodych wygłosił ks. Piotr Wawrzynek, diecezjalny duszpasterz młodzieży, rozważał w niej słowa św. Augustyna: „Kochaj i rób co chcesz” – „Może jest w twoim życiu tak, że chciałbyś kochać, ale nie potrafisz. W Ewangelii Jezus zachęca Ciebie do rozpoznawania swojego serca. Czy potrafisz zajrzeć w głąb twojego serca?” Po uroczystej Mszy św. młodzież przyjęła od Kapłanów osobiste błogosławieństwo, otrzymując pamiątkowy breloczek z napisem: „Nie wstydzę się Jezusa”. Było to ważne spotkanie. Był czas na refleksję i modlitwę, ale także na integrację i spontaniczną zabawę. Dziękujemy organizatorom za ten bogaty czas  i mamy nadzieję, że przyniesie dobre owoce.

Anna Okurowska
Danuta Gawlińska