Adwent i porządek rorat

Rozpoczęliśmy Adwent. Dlatego zapraszamy na roraty w poniedziałek, wtorek, czwartek i  piątek o godz. 18:00, a w środę i sobotę o godz. 7.00.

Czym jest jednak ów Adwent?

Adwent (łac. Adventus – przyjście) to początek roku kościelnego. Jest to okres obejmujący cztery kolejne niedziele przed świętem Narodzenia Pańskiego. Dlatego co roku liczba dni adwentu jest inna.

Adwent w początkowych wiekach nie był znany. Dopiero od VI w. okres 2 tygodni przed Bożym Narodzeniem ustanowiono okresem przygotowawczym. W tym czasie czytano ewangelię o zwiastowaniu NMP i o działalności Jana Chrzciciela. Za czasów papieża Grzegorza Wielkiego czas trwania Adwentu to już 4 niedziele z liturgicznym przygotowaniem wiernych na przyjście Pana.

Współczesny Adwent ma podwójne znaczenie. W pierwszej jego części, do 16 grudnia, ma skłonić wiernych do refleksji o ponownym przyjściu Syna Bożego na ziemię (Paruzji). W drugiej części, od 17 grudnia, ma przygotować wiernych na uroczystości Bożego Narodzenia. Dlatego Adwent nie ma wymiaru ściśle pokutnego, ale jest czasem radosnego oczekiwania na rzeczywiste przyjście Chrystusa, które uobecnia się w liturgii. Jednak owo oczekiwanie zakłada ascetyczne przygotowanie się wiernego do spotkania z Panem. Opuszczając w tym okresie Gloria oczekujemy na nowe zabrzmienie hymnu anielskiego śpiewanego podczas nocy narodzenia Jezusa.

Symbole adwentowe:

  • świeca z niebieską wstążką zwana roratką, owa roratka symbolizuje NMP
  • wieniec z czterema świecami – każda świeca zapalana jest w jedną niedziele adwentu, można powiedzieć tak „odlicza” się czas pozostały do Bożego Narodzenia.
  • lampion – wydobywające się z niego światło oświeca nam drogę do Betlejem.

(Za: http://www.ministranci.archidiecezja.katowice.pl/?s=rok/adwent.php)

adwent-1

Czytaj więcej

Powódź- wspieramy Parafię pw. św. Mikołaja w Radochowie, Diecezja Świdnicka

Wszyscy jestesmy wstrząśnięci rozmiarem zniszczeń jakie wyrządziła powódź na Dolnym Śląsku. Wiele większych i mniejszych miejscowości niewyobrażalne ucierpiało w skutek powodzi, a poszczególni ludzie stracili dach nad głową i dorobek calego życia.

Jako Parafia nie możemy pomóc wszystkim poszkodowanym, nasz wybór padł na zniszczony w 75% Radochów, w którym jako proboszcz pracuje ks. Krzysztof Pełech, kursowy kolega naszego ks. Proboszcza Zbigniewa.

Wieś Radochów, położona jest w gminie Ladek Zdrój, w powiecie kłodzkim. W niedzielę15 września br. woda z przerwanej zapory w Stroniu Ślaskim zalała i doszczetnie zniszczyła wiele domow, pozabierała podwórka, drogi, doszczętnie zniszczyła stawy, powyrwała słupy energetyczne – prądu tu może nie być przez trzy miesiące.

Na dzień 20 września 2024r. nasza Parafia zakupiła już 3 agregaty prądotwórcze i kolejne 3 pozyskała od zewnętrznych podmiotów i dostarczyła do Radochowa. W najbliższych dniach przekażemy także osuszacze. Dostarczyliśmy też trochę środków chemicznych, wody i żywności. Radochów na dziś posiada konieczne środki do życia i prowadzenia prac porządkowych, ale konieczna jest pomoc długofalowa. W najbliższych dniach otrzymamy od ks. Proboszcza Krzysztofa listę potrzebnych rzeczy i postaramy się zorganizować ich zakup. Będą to przede wszystkim elementy wyposażenia, sprzęt AGD i materiały do prac remontowych i budowlanych. Będziemy na bieżąco informować o możliwości pomocy. Wszyscy, którzy zechcą wspomóc powodzian będą mogli przekazać darowiznę bezpośrednio do parafialnych wolontariuszy lub przelać środki na konto parafialne z dopiskiem : ” Dla powodzian”.

Za otwarte serca i hojność bardzo dziękujemy, mowiac: Bóg zapłać!

Czytaj więcej

Papieskie intencje modlitewne na 2024r.

Intencje Papieskie 2024

Ojciec Święty Franciszek wyznaczył następujące intencje na poszczególne miesiące 2024 roku:


Styczeń 2024

O docenienie daru różnorodności w Kościele
Módlmy się do Ducha Świętego, aby pomógł nam rozeznać dary różnych charyzmatów we wspólnotach chrześcijańskich i odkryć bogactwo wielu tradycji liturgicznych wewnątrz Kościoła.


Luty 2024

Za chorych terminalnie
Módlmy się, aby chorzy w terminalnej fazie swojego życia oraz ich rodziny otrzymywali zawsze niezbędną opiekę i wsparcie, zarówno pod względem medycznym, jak i ludzkim.


Marzec 2024

Za współczesnych męczenników
Módlmy się, aby osoby, które w różnych częściach świata ryzykują życie dla Ewangelii, zarażały Kościół swoją odwagą i swoim misyjnym zapałem.


Kwiecień 2024

O docenianie roli kobiet
Módlmy się, aby godność kobiet i ich bogactwo były uznawane w każdej kulturze i aby ustała dyskryminacja, jakiej doświadczają one w różnych częściach świata.


Maj 2024

Za formację zakonnic, zakonników i seminarzystów
Módlmy się, aby zakonnice, zakonnicy i seminarzyści dojrzewali na swojej drodze powołania dzięki formacji ludzkiej, duszpasterskiej, duchowej i wspólnotowej, która doprowadzi ich do bycia wiarygodnymi świadkami Ewangelii.


Czerwiec 2024

Za ludzi, którzy uciekają ze swojego kraju
Módlmy się, aby migranci, uciekający przed wojnami lub głodem, zmuszeni do podróży pełnych niebezpieczeństw i przemocy, znajdowali w krajach, które ich przyjmują, gościnę i nowe możliwości życia.


Lipiec 2024

Za duszpasterstwo chorych
Módlmy się, aby sakrament namaszczenia chorych dawał osobom, które go przyjmują, i ich bliskim moc Pana i aby coraz bardziej stawał się dla wszystkich widzialnym znakiem współczucia i nadziei.


Sierpień 2024

Za przywódców politycznych
Módlmy się, aby przywódcy polityczni służyli swojemu narodowi, pracując na rzecz integralnego rozwoju człowieka i dobra wspólnego, troszcząc się o tych, którzy stracili pracę, i dając pierwszeństwo najuboższym.


Wrzesień 2024

Za cierpiącą ziemię
Módlmy się, aby każdy z nas słuchał sercem wołania ziemi oraz ofiar katastrof ekologicznych i zmian klimatycznych i angażował się osobiście w ochronę świata, który zamieszkujemy.


Październik 2024

Za wspólną misję
Módlmy się, aby Kościół nadal wspierał na wszelkie sposoby synodalny styl życia, w znaku współodpowiedzialności, promując uczestnictwo, komunię i wspólną misję kapłanów, zakonników i świeckich.


Listopad 2024

Za osoby, które straciły dziecko
Módlmy się, aby wszyscy rodzice, którzy opłakują śmierć syna lub córki, znaleźli wsparcie we wspólnocie i uzyskali od Ducha Pocieszyciela pokój serca.


Grudzień 2024

Za pielgrzymów nadziei
Módlmy się, aby ten Jubileusz umocnił nas w wierze, pomagając nam rozpoznać zmartwychwstałego Chrystusa w naszym życiu, i przemienił nas w pielgrzymów chrześcijańskiej nadziei.

Czytaj więcej

Skrót z kalendarium 40-letniej historii Parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy

  • 1945– przyporządkowanie osiedla Muchobór Mały do Parafii pw. Św. Michała Archanioła we Wrocławiu Muchoborze Wielkim
  • 1965– utworzenie na osiedlu punktu katechetycznego w prywatnym domu Państwa Lewickich, znajdującym się przy ul. Stanów Zjednoczonych 19; punkt funkcjonował przez 3 lata, tj. do 1968r.
  • 1971- nabycie przez 4 kapłanów nieruchomości przy ul. Greckiej 26-28 celem przekazania jej na własność Parafii pw. Św. Michała Archanioła we Wrocławiu Muchoborze Wielkim
  • 02.10.1971- poświęcenie kaplicy w domu przy ul. Greckiej 26-28
  • 1973– uruchomienie punktu katechetycznego w domu przy ul. Greckiej 26- 28
  • 1978– założenie odrębnych ksiąg metrykalnych dla osiedla Muchobór Mały
  • 25.06.1981– zamieszkanie w domu przy ul.  Greckiej 26-28 ks. Franciszka Skorusy, oddelegowanego przez ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza do prac związanych z utworzeniem nowej parafii
  • 07.03.1983- powołanie na Muchoborze Małym Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  • 15.03.1983– ustanowienie proboszcza Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którym został ks. Franciszek Skorusa
  • 26.06.1983– pierwszy Odpust Parafialny ku Czci NMP Nieustającej Pomocy
  • 18.02.1988– wydanie przez Urząd Miejski Wrocławia pozytywnej opinii dotyczącej koncepcji funkcjonalno- przestrzennej planowanej budowy kościoła
  • 30.04.1988– przekazanie przez Urząd Miejski Wrocławia dokumentu „wskazania lokalizacyjnego budowy kościoła” (na rogu ulic Szwedzkiej i Szkockiej)
  • 23.02.1989– podpisanie aktu notarialnego przejęcia na wieczyste użytkowanie placu przeznaczonego na budowę kościoła, pod adresem ul. Szkocka 35
  • 21.04.1988– rozpoczęcie prac budowlanych kościoła i domu parafialnego wg projektu architektonicznego Erharda Kloza i Matyldy Miller
  • 12.05.1990– przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy w budującym się domu parafialnym przy ul. Szkockiej 35
  • XII 1991– przeniesienie mieszkań kapłanów do domu parafialnego przy ul. Szkockiej 35
  • 09-16.10.1994– pierwsze parafialne Misje Święte, które wygłosili Ojcowie Sercanie z Zakopanego
  • 14.09.1995– zainstalowanie krzyża na wieży kościoła
  • 09.03.1997– rozpoczęcie odprawiania niedzielnych Mszy św. w budującym się kościele
  • 31.03.1997– poświęcenie i wmurowanie przez ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza kamienia węgielnego w budującym się kościele; kamień węgielny stanowi cząstka skały z Ziemi Świętej- z Ogrodu Oliwnego, cząstka z fundamentów Bazyliki św. Piotra w Rzymie oraz kamień z Grobu Bożego
  • 12-19.03.2000- Misje Święte Jubileuszowe prowadzone przez Ojców Redemptorystów
  • 29.10.2000– konsekracja kościoła przez ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza; umieszczenie w mensie ołtarza relikwii bł. Honorata Koźmińskiego
  • 03.10.2010– śmierć ks. Prałata Franciszka Skorusy, pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła pw. NMP Nieustającej Pomocy
  • 2010-2014– sprawowanie urzędu proboszcza przez ks. Henryka Trościankę
  • 29.06.2014– objęcie urzędu proboszcza przez ks. Zbigniewa Ordę
  • 12.10.2014– Pierwszy Festyn Parafialny rozpoczynający trwającą
    do dziś tradycję Festynów Parafialnych
  • 21-27.03.2015– trzecie Misje Parafialne prowadzone przez ks. Roberta Begierskiego
  • 25.03.2015– wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II i św. Charbela; rozpoczęcie tradycji wprowadzania relikwii świętych i błogosławionych do kościoła z okazji ważnych wydarzeń parafialnych
  • 03.10.2015– nadanie domowi parafialnemu imienia Ks. Prałata Franciszka Skorusy
  • 22.02.2016– otwarcie punktu pomocy dla potrzebujących prowadzonego przez PZ Caritas
  • 13.05.2016– poświęcenie ołtarza i figury Matki Bożej Fatimskiej; rozpoczęcie Nabożeństw Fatimskich trwających corocznie od maja do października
  • 26.05.2019– rozpoczęcie peregrynacji Obrazu NMP Nieustającej Pomocy po domach parafian, w których Obraz pozostaje przez 9 kolejnych dni
  • 22.04.2020– wprowadzenie cyklicznego dnia adoracji Najświętszego Sakramentu- w każdą środę, godz. 15:00- 18:00
  • 03.10.2020– nadanie skwerowi na osiedlu imienia Ks. Franciszka Skorusy
  • 08.03.2023– rozpoczęcie obchodów Jubileuszu 40-lecia Parafii NMP Nieustającej Pomocy, których ważną częścią będą dziękczynne pielgrzymki do Medjugorie (czerwiec 2023r.) i Ziemi Świętej (wrzesień/ październik 2023r.)

Czytaj więcej

SPRZEDAŻ ŚWIEC I BARANKÓW WIELKANOCNYCH

Sprzedaż świec i baranków wielkanocnych

W związku z epidemią koronawirusa i wprowadzonymi przez władze państwowe ograniczeniami, nie jest możliwa sprzedaż świec i baranków wielkanocnych w zwyczajowej formie.

Można je jednak nabyć w przedsionku kościoła, za odliczoną kwotę, wrzucając należność do puszki.

Mała świeca 6 zł

Duża świeca 14 zł

Baranek 5 zł

Składamy Parafianom życzenia owocnego przeżycia tych wyjątkowych, tegorocznych Świąt Wielkanocnych i doświadczenia obecności Boga,
który zawsze i w każdych okolicznościach pozwala się odnaleźć, gdy Go szczerze szukamy. 

Parafialny Zespół Caritas

Czytaj więcej