Odpust zupełny – Owoc miłosierdzia

            „Kara doczesna oznacza stan cierpienia człowieka, który chociaż jest już pojednany z Bogiem, pozostaje jeszcze naznaczony „śladami” grzechu, które nie pozwalają mu całkowicie otwierać się na łaskę.”

Św. Jan Paweł II

 

Tak wielki przywilej i łaska Matki Kościoła jaką doświadcza nasza Parafia  w postaci odpustu zupełnego trwającego aż do 7 marca 2019r  skłania mnie do napisania tych paru słów wyjaśniających  jego istotę.

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego : „ Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi , określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i  świętych. Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości”.

Odpusty udzielane są  żywym lub zmarłym.

Odpust to dar darmo  ofiarowany, ale jak komentuje Katechizm pod pewnymi warunkami.

Jakie to warunki? – Z jednej strony są to przypisane do odpustu „dobre uczynki” ( spowiedź, Komunia Święta, przypisane modlitwy według intencji Papieża) z drugiej strony konieczne usposobienie w świadomej miłości do Boga, wyzbycie się każdego  grzechu, pokładanie ufności w zasługach Chrystusa Pana i niezachwiana wiara w wielki pożytek  ze wspólnoty Świętych w naszym życiu.

Należy zapamiętać , że po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać  wiele odpustów  zupełnych,  ale po jednorazowej Komunii św. i jednorazowej modlitwie według intencji Papieża uzyskuje się tylko jeden odpust zupełny.

Warunek modlitwy według intencji Papieża spełniony jest całkowicie przez odmówienia Ojcze nasz
i Zdrowaś Mario; jednak istnieje możliwość odmówienia  przez poszczególnych  wiernych dowolnej modlitwy wypływającej z naszej pobożności i przywiązania do Papieża.

W naszym  parafialnym przypadku, kiedy to odpust  zupełny przywiązany jest do naszego kościoła , czynnością przypisaną  jest pobożne nawiedzenie go i odmówienie na miejscu Ojcze nasz i Wierzę.

Odpust zupełny to łaska powodująca porzucenie upodobania do grzechu.  Grzechu zgładzonego
i przybitego do Krzyża Pańskiego. Grzechu, który za wszelką  cenę chcemy wyszarpać , oderwać
od krzyża , bo nie wyobrażamy sobie życia bez niego. Odpust to łaska  poznania miłosierdzia Bożego, to łaska dzięki której możemy podejść do tronu Bożego bez leku i zrozumieć,  że to wszystko co nas oddziela  od niego, te wszystkie  grzechy w których mamy szczególne upodobanie , które wydają się nam nie do porzucenia –  są już zgładzone.

Skorzystajmy więc  z tego daru pełnymi sercami , zapraszając też  swoich bliskich do zaczerpnięcia
z tego źródła  miłosierdzia jakie darmo daje nam Kościół.

Krzysztof Okurowski

Katechizm Kościoła Katolickiego Palottinum 1994

Paweł VI, konst. apost. Indulgenitiarum doctrina, normy

Abp. Grzegorz Ryś, homiliia