„Bez przebaczenia nie ma pokoju” – Msza św. z udziałem Biskupa z Aleppo

„Bez przebaczenia nie ma pokoju”

wizyta biskupa z Aleppo – Georges’a Abou Khazena

„W imieniu naszej wspólnoty parafialnej pragniemy podziękować za spotkanie, za wygłoszone do nas słowa. W Twojej osobie mogliśmy się spotkać na Eucharystii z całym Kościołem Aleppo, ze wszystkimi cierpiącymi Syryjczykami, którzy są tak bliscy naszym sercom. Niewiele możemy dla nich zrobić poza skromnym wsparciem materialnym. Przyjmij jednak nasze zapewnienie o modlitwie za wszystkich mieszkańców Syrii.”

5 listopada gościł w naszej Parafii syryjski biskup z Aleppo – Georges Abou Khazen. Wizyta była związana z finałem ekumenicznej akcji Archidiecezji Wrocławskiej na rzecz szpitala w Aleppo „Dar dla Aleppo”. Biskup wygłosił homilię, w której podziękował za wielkie zaangażowanie Kościoła w pomoc na rzecz Syrii, za pośrednictwem „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” , jak też Caritas Polska. Przedstawił dramatyczną sytuację w czasie wojny w Aleppo, codzienne bombardowania, które nie oszczędziły nikogo – ani dzielnic zamieszkałych przez ludzi, ani budynków administracji publicznej, ani świątyń. Wiele osób widziało, jak zabijano ich bliskich.

Pieniądze zebrane w akcji „Dar dla Aleppo”, czyli 1,1 mln zł, bardzo pomogły Syryjczykom.

„Chcę zaświadczyć, gdzie idą pieniądze, które zbieraliście. To pomoc dla Szpitala św. Ludwika w Aleppo, jednego z pierwszych szpitali w tym mieście, prowadzonego przez siostry jezuitki. Budynek bardzo ucierpiał z powodu wojny, kilka razy został zbombardowany, a urządzenia medyczne zostały zniszczone. Przez sankcje nie mogliśmy ich odnowić. Chcemy pomagać rannym po wojnie. Dzięki waszej pomocy możliwe było kupienie odpowiednich urządzeń szpitalnych. Szpital jest otwarty dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy, bez względu na wyznanie czy religię”.

„Proszę was o ciągłą modlitwę w naszej intencji, żebyśmy byli świadkami jedynego Zbawiciela świata. Nasza obecność tam to nie jest jeden numer więcej czy mniej w ewidencji. My traktujemy naszą obecność jako powołanie, jako misję. Chrześcijanie przekazują pokój na syryjskiej ziemi. A przede wszystkim chodzi nam o to, aby uczyć się przebaczać i uczyć innych przebaczenia. Bez przebaczenia nie ma pokoju”.

Biskup szczególnie podziękował naszym parafianom za zaangażowanie w program pomocy rodzinom syryjskim „Rodzina rodzinie” : „dziękujemy wam za pomoc. Wiedząc, że bracia w Polsce o nas myślą i nas wspomagają, czujemy się silniejsi. Jesteśmy jedną wielką rodziną. Nie czujemy się zapomniani”.  Członkowie PZC złożyli w darze ołtarza świecę, symbolizującą pamięć o ofiarach konfliktów wojennych oraz deklarację wsparcia kolejnej rodziny syryjskiej w ramach programu „Rodzina rodzinie”. Jest to pięcioosobowa rodzina z Aleppo.

GALERIA ZDJĘĆ – MSZA ŚWIĘTA

FRAGMENT Z ” WIADOMOŚCI TVP 5.11.2017″