Adwent i porządek rorat

Rozpoczęliśmy Adwent. Dlatego zapraszamy na roraty w poniedziałek, wtorek, czwartek i  piątek o godz. 18:00, a w środę i sobotę o godz. 7.00.

Czym jest jednak ów Adwent?

Adwent (łac. Adventus – przyjście) to początek roku kościelnego. Jest to okres obejmujący cztery kolejne niedziele przed świętem Narodzenia Pańskiego. Dlatego co roku liczba dni adwentu jest inna. W 2016 roku adwent rozpoczął się 27 listopada i potrwa 28 dni – najdłużej jak to jest możliwe.

Adwent w początkowych wiekach nie był znany. Dopiero od VI w. okres 2 tygodni przed Bożym Narodzeniem ustanowiono okresem przygotowawczym. W tym czasie czytano ewangelię o zwiastowaniu NMP i o działalności Jana Chrzciciela. Za czasów papieża Grzegorza Wielkiego czas trwania Adwentu to już 4 niedziele z liturgicznym przygotowaniem wiernych na przyjście Pana.

Współczesny Adwent ma podwójne znaczenie. W pierwszej jego części, do 16 grudnia, ma skłonić wiernych do refleksji o ponownym przyjściu Syna Bożego na ziemię (Paruzji). W drugiej części, od 17 grudnia, ma przygotować wiernych na uroczystości Bożego Narodzenia. Dlatego Adwent nie ma wymiaru ściśle pokutnego, ale jest czasem radosnego oczekiwania na rzeczywiste przyjście Chrystusa, które uobecnia się w liturgii. Jednak owo oczekiwanie zakłada ascetyczne przygotowanie się wiernego do spotkania z Panem. Opuszczając w tym okresie Gloria oczekujemy na nowe zabrzmienie hymnu anielskiego śpiewanego podczas nocy narodzenia Jezusa.

Symbole adwentowe:

• świeca z niebieską wstążką zwana roratką, owa roratka symbolizuje NMP
  • wieniec z czterema świecami – każda świeca zapalana jest w jedną niedziele adwentu, można powiedzieć tak „odlicza” się czas pozostały do Bożego Narodzenia.
  • lampion – wydobywające się z niego światło oświeca nam drogę do Betlejem.

(Za: http://www.ministranci.archidiecezja.katowice.pl/?s=rok/adwent.php)

adwent-1